# RECENZJE
Aleksandra Beben
Gazeta Wyborcza
Jan Schwarzlose
Goniec Pomorski
Marek Skocza
Dziennik Zachodni
Ute van der Sanden
Thuringer Landesz.
M. Schmied
Ostthuringer Zeitung
Studio
Beata Pasnikowska
Na Przyklad
Ryszard Tusznio
Muzyka Klasyczna/
Aktualności/Internet
Zofia Stopińska
 

"Królowa Gitara"

"...to niezaprzeczalna osobowość solisty sprawiła, ze stał się niekwestionowanym bohaterem wieczoru. [W. Gromolak]...zaprezentował wielka swobodę i precyzję gry, bogatą paletę możliwości brzmieniowych gitary, bogactwo nastrojów i charakteru...Aplauz po zakończeniu koncertu był więc burzliwy, a "deszcz oklasków" wzmagał się, ilekroć na scenę wychodził ponownie solista, którego publicznść nie chciała wypuścić bez bisu."

       Aleksandra Bęben, Gazeta Wyborcza

"...Ten szczupły, drobny chłopiec okazał się tytanem gry na gitarze... Gra tak jak my oddychamy, to jakby naturalna czynność jego organizmu..."

       Jan Schwarzlose, Goniec Pomorski

"NOSPR wykonał ten trzyczęściowy utwór z 26-letnim, ogromnie utalentowanym gitarzystą, Waldemarem Gromolakiem, który jako pierwszy z Polaków nagrał ten utwór na płytę. Niedzielną interpretację uważam za najwspanialszą wśród tych, których dotąd słuchałem. Waldemar Gromolak to artysta ogromnie muzykalny. Nikt tak pięknie i mądrze jak on, z dzieła Rodriga nie wydobywa liryzmu. A przecież tak łatwo tu poddać się ognistemu temperamentowi. Gitarzysta wspaniale nad całością panuje. Arcymistrzowsko poprowadził swych muzyków Antoni Wit. Siedziałem w ostatnim rzędzie, tak fenomenalnie wyważonych proporcji brzmienia orkiestry i solowego instrumentu dawno nie słyszałem..."

       Marek Skocza, Dziennik Zachodni
       (styczeń 2000, Koncert Noworoczny)

"Szał zmysłów i tańca"

"...Jeżeli ktoś dotychczas nie wierzył, że muzyka ta, rodem z krainy matadorów i oszalałych byków, może również urzekać łagodnym pięknem i delikatnością porównywalną z ruchami zwinnego króliczka, ten mógł o tym przekonać się w czasie koncertu wirtuoza gitary klasycznej, Waldemara Gromolaka. Artysta ten, w którego duszy więcej cech marzyciela niż torreadora, prowadził linię melodyczną z niezwykłą wrażliwością, wyczuciem harmonii i pokojem ducha..."

       Ute van der Sanden, Thüringer Landeszeitung

"...W drugiej części ["Concierto de Aranjuez"] przepięknie współbrzmi dialog między rożkiem angielskim i gitarą, którego kulminacyjnym punktem jest kadencja. Dyrygent [Antoni Wit] uczynił z orkiestry barwny pejzaż melodyczny, na tle którego mógł zaistnieś gitarzysta. Solista Waldemar Gromolak nie pozostawił cienia wątpliwości co do swego talentu. Nawet najdrobniejsze ozdobniki melodii wskazywały na pasję twórczą i precyzję przepojoną uczuciem, z jakim Gromolak podjął się wykonania tego utworu. Był to pokaz najwyższego kunsztu gitary hiszpańskiej ! Nie mogło obejść się bez bisu."

       M. Schmied, Ostthüringer Zeitung

"...gra kunsztowna i niezwykle opanowana, bardzo szlachetna brzmienie, znakomita technika..."

       Studio

"...Dopiero kiedy zagrali Waldemar Gromolak i Adam Klocek stało się jasne, że w dwóch poprzednich występach (...), brakowało ognia. Nieoczekiwanie więc koncert występującego zaledwie od dwóch lat gitarowo-wiolonczelowego duetu okazał się największym wydarzeniem tego festiwalu i z pewnością może być ozdobą każdej imprezy muzycznej... jeśli bywają koncerty, których się nie zapomina, to ten właśnie taki jest. Grali bowiem porywająco, z wielka pasją i zaangażowaniem..."

       Beata Paśnikowska, Na Przykład

"Obydwa te utwory ["Aranjuez", "Fantasia para un gentilhombre"] znalazły się na płycie, która ma wielkie szanse stać się prawdziwym przebojem rynkowym. [...] Jest to pierwsza całkowicie polska rejestracja tych dwóch koncertów gitarowych. Znakomity gitarzysta potwierdza tą płytš swój nieprzeciętny talent a także wykazuje sporo odwagi. Nagrać muzykę Rodrigo po wielkich dokonaniach sławnych mistrzów to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście W.Gromolak ma podstawy, by porównywać się z najlepszymi. Jego interpretacja z prawdziwie południowym temperementem i doskonałe współgranie ze znakomicie czującą tę muzykę orkiestrą dostarczają z pewnościš niejednemu słuchaczowi niezapomnianych przeżyć."

       Beata Paśnikowska, Na Przykład

"...Obydwa te utwory ['Aranjuez', 'Fantasia para un gentilhombre'] znalazły się na płycie, która ma wielkie szanse stać się prawdziwym przebojem rynkowym. [...] Jest to pierwsza całkowicie polska rejestracja tych dwóch koncertów gitarowych. Znakomity gitarzysta potwierdza tš płytą swój nieprzeciętny talent a także wykazuje sporo odwagi. Nagrać muzykę Rodrigo po wielkich dokonaniach sławnych mistrzów to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście W.Gromolak ma podstawy, by porównywać się z najlepszymi. Jego interpretacja z prawdziwie południowym temperementem i doskonałe współgranie ze znakomicie czujšcš tę muzykę orkiestrą dostarczają z pewnością niejednemu słuchaczowi niezapomnianych przeżyć."

       Ryszard Tusznio, Muzyka Klasyczna/Aktualności/Internet

"...Wydarzeniem XII Międzynarodowych Spotkań Gitarowych Sanok '99 był z pewnością znakomity występ dwóch muzyków światowej sławy, wiolonczelisty Adama Klocka i gitarzysty Waldemara Gromolaka... Razem występują od 1997 roku, a duet powstał w Kolonii, gdzie studiowali obaj artyści. Z wielką przyjemnością i podziwem słuchaliśmy, jak artyści muzykują wspólnie, tym bardziej, że taki skład duetu (wiolonczela i gitara) spotyka się niezwykle rzadko..."

       Zofia Stopińska 
  © rat 2002